Öğretmen ve Öğrenciler İçin Kukla Yapımı

Karagöz gösterisi yapmak için gittiğim okullarda zaman zaman kartondan Karagöz hacivat tasviri (figürü) yapan öğretmen ve öğrenciler görüyorum ( Bazen telefon edip karagöz kuklaları nasıl yapılır ya da kukla yapımı hakkında bilgi verebilir misiniz türü sorular soruyorlar). Fakat ellerinde yeterli kaynak olmadığından kitaplarda buldukları Karagöz Hacivat resimlerinden yararlanarak tasvir yapmaya çalışıyorlar. Bu hem daha zor hem de istenildiği gibi güzel bir tasvir yapmak için iyi bir uygulama değil. Bu açıdan öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımız için siteye bir de karagöz hacivat tasvir çizim kalıbı koydum. Tasvir çizim kalıplarının üzerine tıkladığınızda yeni bir sayfada büyük hali açılır. Açılan bu resmi yazıcıya yazdırarak kullanabilirsiniz. resimlerin üzerlerindeki rakamlar bağlantı yerlerini gösterir.
 Tasvirleri yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta renklerdir. Resimlerin üzerine fazla karışıklık olmasın diye renkleri yazmadım, alt tarafta renkli karagöz hacivat resmi var o resme bakarak aynı renkleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Karagözde koyu kırmızı renkler hakimdir. Hacivat ise hakim renk koyu yeşil olarak boyanmalıdır. Bir de tasviri karton, mukavva gibi malzemelerden değil de asetat gibi şeffaf malzemeden yaparsanız aslına uygun hale gelir ve perdede görünebilir.

SAYIN ÖĞRETMENLERİMİZİN DİKKATİNE

 Türkiye'nin pek çok yerinde bir takım insanlar ellerine geçirdikleri bir Karagöz Hacıvat tasviri ile ya da kostüm giyerek Karagöz gösterisi yaptıklarını iddia ederek okulları dolaşmaktadırlar, hakkıyla Karagöz gösterisi yapabilmek için bir usta yanında uzun yıllar çıraklık yapmış olmak gerekir. Ne yazık ki daha önce gerçek bir Hayali'den Karagöz seyretmemiş çocuklarımız bu kişilerin oyunlarını seyredince "Karagöz de bu muymuş" deyip bir daha Karagöz seyretmek istememektedirler.

 Sayın öğretmenlerimiz lütfen duyarlı olunuz, bu köklü ve güzel sanatımızı suistimal edenlere karşı tepki gösteriniz.. İnsanların üzerlerine kostüm giyerek oynadıkları oyun Karagöz değildir, Karagöz deriden yapılmış tasvirler (figürler) ile oynatılan bir gölge oyunudur ve Karagöz oyununda sadece Karagöz ve Hacıvat yoktur, bunların yanı sıra Zenne, Çelebi, Beberuhi, Tuzsuz Deli Bekir, Tiryaki, Acem, Laz v.b gibi daha pek çok tip vardır. Karagöz sanatçısı bunların hepsini farklı ses tonları ve farklı şivelerle seslendirir.

 Öğrencilerinizin ya da çocuklarınızın yaptığı tasvirlerin fotoğraflarını bana mail ile yollarsanız bu fotoğrafları (yapanın ismi ile birlikte) sitede yayınlamaktan zevk duyarım:) (ama sadece çocukların yaptıkları, öğretmen ya da ebeveynlerin yaptıkları değil:)

 RESİMLERİN BÜYÜK HALİ İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN


Yaptığım bir Karagöz gösterisi esnasında seyirciler karagöz ile birlikte oynuyorlar

Geçen sezon Karagöz gösterisi yaptığımız bazı okullar ve diğer yerler

Not: Bazen öğretmen ve öğrenciler "yolunuz düşerse bizim okulumuza da gelin" tarzında mail atıyorlar, biz kendiliğimizden turne düzenlemiyoruz, sadece davet edildiğimiz okullara gidiyoruz, davet edilmemiz durumunda uzak yakın demeden elbette ki her okulumuza gitmek isteriz.

Hava Harp Okulu İstanbul
İsviçre Türk Okulları 23 Nisan Şenliği Basel - İsviçre
Uluslararası Patras gölge oyunları festivali Patras - Yunanistan
Multifestijn Hollanda
Damat İbrahim Paşa İlk Öğretim Okulu Nevşehir
Akşehir Cankurtaran yörükleri Yörük Türkmen şöleni ( Akşehir - Konya )
Şehit Konuk İlk Öğretim Okulu Malatya
Derik Öğretmen Evi Derik, Mardin
Selçuk Festivali Selçuk - İzmir
Karşıyaka Anadolu Lisesi İzmir
Antalya Koleji Antalya
AKEV koleji Antalya
Ramazan Savaş ilköğretim okulu Antalya
Ela Quality Resort Hotel Antalya
MEF Okulları İstanbul
ALKEV Okulları İstanbul
Final Okulları - Florya İstanbul
Enka Okulları Adapazarı
Afra Alışveriş ve Eğlence Merkezi Samsun (Ayrıca Samsun Gazi sahnesi ve Samsun büyükşehir belediyesi ramazan şenlikleri ) ..
Özel Aykent İlköğretim Okulu Gemlik - Bursa
Gazi İlköğretim Okulu Gemlik - Bursa
Muğla Üniversitesi Muğla
Bilgi Üniversitesi İstanbul
Koç Üniversitesi İstanbul
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çan Meslek Yüksekokulu Çanakkale
Turkcell Genel Merkezi İstanbul
Şehit Öğretmen Hasan Akan İlköğretim Okulu Ataşehir - İstanbul
Vehbi Koç Vakfı Özel Koç Lisesi Tuzla - İstanbul
Okyanus Koleji İstanbul
Profilo Alışveriş ve Kültür Merkezi - PAM İstanbul
Özel Şifa Rehabilitasyon ve Özel Eğitim Merkezi İstanbul
Avrupa Birliği Bilgi Merkezi İstanbul
Şehit Binbaşı İlköğretim Okulu İstanbul
İ M K B Otelcilik Meslek Lisesi İstanbul
Dr. Sadık Ahmet İlköğretim Okulu İstanbul
Cihangir İlköğretim Okulu İstanbul
Ferhat Paşa İlköğretim Okulu İstanbul
Kaptanpaşa İlköğretim Okulu İstanbul
İstek vakfı İstanbul
Koza Koleji İstanbul
Eyüp Ergenekon İlköğretim okulu İstanbul
Avcılar Endüstri Meslek Lisesi İstanbul
Nihat Işık İlköğretim okulu İstanbul
Turgut Aydın İlköğretim Okulu İstanbul
Borusan İlköğretim okulu İstanbul
Florya Koleji İstanbul
Eğe Sanayi İlköğretim Okulu İstanbul
Eresin Hotel İstanbul
Marmara Pera Hotel İstanbul

Sitemizdeki Karagöz Hacıvat tasvir kalıpları ile kendisine Karagöz Hacıvat yaparak evde karagöz gösterisi yapan çocuklarınızın fotoğraflarını yayınlamaya başladık.. Öğretmen ve ebeveynler, evinizde ya da sınıfınızda böyle küçük karagözcüler varsa fotoğraflarını yollayın yayınlayalım...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !